Asociația pentru Promovarea și Dezvoltarea Turismului Prahova este

Membru fondator Federaţia Asociaţiilor de Promovare Turistică din România (FAPT) din octombrie 2009 alături de alte asociații de profil din țară: Bucovina, Sibiu, Brasov, Gorj, Râșnov, Neamț, Timiș, București, Oradea, Covasna, Delta Dunării.

Membru fondator Alianța pentru Turism (APT) din aprilie 2020 alături de alte 17 organizații reprezentative din domeniul turismului. APT este o platformă informală care își propune să alinieze pozițiile organizațiilor membre și ale altor organizații interesate de sectorul de turism din România, pentru a oferi o bază coerentă de consultare cu autoritățile române pe teme care au impact asupra turismului.

Facem lobby pentru a reprezenta interesele membrilor în rândul decidenților locali sau naționali.