APDT Prahova promovează destinația turistica Prahova cu toate elementele ei în evenimente proprii, dar și în evenimente realizate de alți organizatori. În funcție de specificul evenimentului promovarea este către turistul final sau către specialiști.

Târgul de Turism al României

• 2 ediții pe an, februarie/martie si noiembrie
  • Romexpo București
  • APDT Prahova participă cu stand la fiecare ediție din 2008 până în prezent
  • Am promovat: crame din zona Dealu Mare, site-ul de destinatie www.visitprahova.ro, turismul activ, ofertele si obiectivele turistice din toată Prahova
  • Preluari in presa: de la articole pe bloguri de specialitate pana la preluari la radio (ex: Radio Romania Actualități), TV (ex: ProTV, Digi 24)

Târgul de turism Tourism. Leisure. Hotels

• Moldexpo Chişinău, Republica Moldova
  • în fiecare an în lunile februarie, martie sau aprilie
  • de 10 ani APDT Prahova participă alături de alti delegatii din România în cadrul standului asigurat de Ministerul Turismului

Târgul de turism din Herning, Danemarca, 24 – 26 februarie 2017

În perioada 24-26 februarie, a avut loc, in Herning, Danemarca, cel mai mare târg de turism de pe piața nordică. APDT Prahova a particpat la acest târg în cadrul standului României, în premieră. Au fost promovați membrii asociației și turismul prahovean.

Evenimentul Euro-Prahova Heidelberg, Germania, 24-25 iunie 2017

Evenimentul care a avut loc la Heidelberg în Germania, a reunit mediul de afaceri, de cultura și de știința din județ, prin participarea, la invitația Consiliului Județean Prahova (organizatorul evenimentului, în parteneriat cu Asociația Al. Ioan Cuza din Heidelberg), muzee (de Științele Naturii, de Istorie, de Artă) instituții de cultură (Teatrul Toma Caragiu, Filarmonica Paul Constantinescu, Biblioteca Județeană, Centrul Județean de Cultură), crame (Bolgiu, Gramofon), parcuri industriale, etc.

Dezbateri privind Legea turismului

În data de 5 septembrie 2017, APDT Prahova a participat la dezbaterea privind Legea Turismului, care a avut loc la Castelul Cantacuzino Bușteni, în prezența ministrului turismului. La această dezbatere au participat specialiști în turism din toate ariile sale: unități de cazare, agenții de turism, touroperatori, jurnaliști, membrii ai consiliilor locale din stațiuni turistice. Dezbaterea a fost una intensă, problemele semnalate de noi fiind notate de către domnule ministru.

Școala de Excelență pentru Turism

• 6 editii, în luna aprilie, în Ploiești
  • Organizată de  Universitatea Petrol-Gazedin Ploiesti, Facultatea de Stiinte Economice.
  • au participat 30 de studenti de la specializarea Economia Comertului, Turismului si Serviciilor, anul III din 9 centre universitare din România
  • APDT Prahova a prezentat Drumul Vinului din perspectiva realizării unui pachet turistic s.a.

Parteneriat Târgul Mierii Câmpina

Evenimentul este multianula și asociația promoveaza în fiecare an acest eveniment prin mijloacele proprii. În perioada 26-28 februarie 2016, a avut loc la Câmpina, cea de-a XI-a ediție a TârguluiMierii. Târgul a asteptat vizitatorii cu produse din miere și pentru apicultori, dar și cu numeroase concursuri inedite, ca „Cel mai mare mâncător de miere” sau ”Cel mai dulce cuplu-Târgul Mierii 2016”, dar și cu un concurs si expozitie de fotografie cu tema „Omul, albinele și mierea”.

Întâlnire  cu reprezentanții Birourilor de informare turistică ale României în străinătate, 25 februarie 2016, Romexpo, Sala C. Brâncuși

La aceasta intalnire au participat membrii FAPT și Simion Giurca, reprezentant Austria; Mihaela Mihet, reprezentant Franta; Ioana Podosu, reprezentant Italia; Adina Secara, reprezentant Germania; Ruxandra Ana, reprezentant Polonia; Alena Dodon, reprezentant Rusia și Mihaela Parteca, reprezentant China.

Conferința FAPT „Vacanță în țara mea. Descoperă România”, 12 noiembrie 2015, Sala Madgearu Romexpo București

Motivaţia evenimentului. România este prea puțin cunoscută de agenții de turism din țară. Prin aceasta conferință FAPT și-a dorit să aducă informația actualizată la cei care generează mare parte din vânzările din domeniul turismului.

În România sunt aproximativ 3500 de agenții de turism, care au adus în 2012 1.028 mii de turiști în acțiuni turitice interne, conform INS.

Obiective:

• promovarea României ca destinație pentru cele 6 forme de turism reieșite din analiza de Brand turistic național
  • creșterea interesului pentru zonele prezentate în cadrul conferințelor
  • creșterea numărului de turiști veniți prin agențiile de turism în zonele prezentate cu cel puțin 3% în primul an și 10% în următorii 5 ani
  • Prezentarea principalelor obiective turistice, forme de turism care se pot practica în zonele reprezentate prin FAPT

Public ţintă:

• touroperatori români şi străini, agenţii de turism ANAT şi presă locală şi internaţională
  • aproximativ 150 de persoane

Forumul European de Turism „Acasă la Brâncuși” la Târgu Jiu, 28-30 august 2015

• infotrip, dezbatere pe teme de brand și conferințe
  • am prezentat produsul turistic Drumul Vinului

Conferința ”Turismul Gastronomic” la Sibiu, 4 septembrie 2015

• am prezentat produsul turistic Drumul Vinului

#3NoptiSiCatevaZile Infotrip

• 10-13 ianuarie 2015, Valea Prahovei
  • 12 bloggeri

S-au vizitat domeniile schiabile, parcurile de distractii Fun Park Kalinderu și Escapade Adventure Park – Zamora din Busteni, Parcul Natural Bucegi, stâna din munții Baiului.

Participanții au luat primele lecții de schi, s-au dat pe tubbing, cu săniuța, cu tiroliana, au tras cu arcul, cu pusca, au făcut degustări de vin, off-road și multe altele.

Incoming Romania Travel Forum , 25 septembrie 2014, Teatrul Elisabeta, București

• Eveniment organizat de Innovation Travel, InfoTravelRomania, ANT, cu sprijinul Clubului Presei de Turism din România
  • aproximativ 300 de persoane
  • APDT Prahova a prezentant  destinația în fața agențiilor care fac incoming, ghizilor și formatorilor de opinie.